قالب وبلاگ
باباجون دانستنی ها
يك قطره آب داراي يك‌ صد ميليارد اتم است. 
علت احساس گزگز در "دست" و "پا"

به گزارش خبرنگار "سرويس فضاي مجازي" خبرگزاري فارس، وقتي گوشي تلفن را بيشتر از يكي دو دقيقه در دستم نگه دارم، دستم سوزن سوزن مي‌شود، وقتي چهارزانو روي پاهايم مي‌نشينم، پاهايم گزگز مي‌كنند و توان ايستادن روي آن را ندارم، به نظر شما علت چيست؟
گفته مي‌شود گزگز و يا سوزن‌سوزن شدن دست و پاها در حالتي كه اعصاب محيطي انتهاي دست و پاها به صورت دوطرفه و متقارن دچار التهاب شده است، ديده مي‌شود.اين علائم گاهي به صورت يك طرفه شروع و در نهايت در سمت مقابل نيز ديده خواهد شد كه اينگونه التهاب اعصاب، اصطلاحاً به نوروپاتي محيطي معروف‌اند.
همچنين جام جم آنلاين در اين باره گزارش داد:‌ رضا فرجي، پزشك عمومي اظهار مي‌كند: اعصاب محيطي دست و پا داراي رشته‌هاي حسي و حركتي‌اند كه اعصاب حسي، حس اندام‌ها و اعصاب حركتي، فرمان حركت عضلات و به تبع آن حركت اندام را موجب مي‌شوند و برحسب اين‌كه كدام‌يك از رشته‌هاي عصبي گرفتار شده باشند، علايم حسي يا حركتي يا مخلوطي از علايم ديده خواهد شد.
به گفته اين پزشك متخصص در بسياري از نوروپاتي‌هاي محيطي علايم نخست به صورت اختلالات حسي همانند سوزش، سوزن‌سوزن شدن، كرختي و بي‌حسي در انگشتان ديده مي‌شود در صورتي كه اعصاب حركتي محيطي بيشتر از رشته‌هاي حسي گرفتار شده باشند علايم به صورت ضعف و تحليل عضلات دست‌ها تظاهر مي‌كند.
علل و عوامل فراواني موجب بروز نوروپاتي‌هاي محيطي مي‌شوند كه مي‌توان آنها را به اقسام مختلفي تقسيم‌ بندي كرد ، دكتر فرجي درخصوص نوروپاتي‌هاي محيطي كه در اثر بيماري‌هاي ارثي به وجود مي‌آيند، ابراز مي‌كند: اين بيماري‌ها به صورت فاميليال بوده كه اكثرا به صورت حركتي بروز مي‌نمايند ولي در نوروپاتي‌هاي محيطي كه در اثر بيماري‌هاي متابوليك ظاهر مي‌شوند، مي‌توان به ديابت شيرين، كم‌كاري غده تيروئيد، نارسايي كليوي و نارسايي كبدي اشاره كرد.
گفتني است در بيماران ديابتي در بسياري از موارد نوروپاتي‌هاي محيطي به صورت حسي است و اين بيماران بي‌حسي، احساس سوزش و گزگز پا (در شب) را دارند، كه اختلال حسي در پاها و گاهي در دست‌ها به صورت كاهش حس درد و تماس تظاهر مي‌كند كه در صورت درگيري اعصاب حركتي، تحليل عضلاني در دست‌ها ديده مي‌شود.
دكتر فرجي با اشاره به اين‌كه در اين نوع از نوروپاتي‌ها در هر مرحله‌اي از بيماري، ديابت ديده مي‌شود و گاهي از اولين علايم آن است، متذكر مي‌شود: اين فرم از نوروپاتي‌ ربطي به شدت بيماري ديابت ندارد.
طبق تحقيقات به دست آمده در بعضي از بيماران مبتلا به كم‌كاري غده تيروئيد (هيپوتيروئيدي) نيز نوروپاتي‌ محيطي به صورت بروز اختلالات حسي در پاها تظاهر مي‌كند كه بيمار از گزگز پا شكايت مي‌كند، كه اگر اين نوع از اختلالات حسي به صورت پيشرفته نباشد به آساني به درمان بيماري هيپوتيروئيدي پاسخ مي‌دهد.
«بيماران مبتلا به سيروز كبدي نيز به صورت نادر نوروپاتي محيطي را تجربه مي‌كنند.»
اين پزشك عمومي با بيان اين مطلب مي‌گويد: گاهي علامت پيش درآمد ضايعه كبدي، نوروپاتي است.همچنين در بيماران مبتلا به نارسايي كليوي، حالتي به نام اورمي اتفاق مي‌افتد كه اصطلاحا اوره خون بالا مي‌رود و موجب بروز علايم مختلفي در سيستم‌هاي بدن مي‌شود. وي در ادامه اظهار مي‌كند؛ نوروپاتي محيطي در بيماران اورميك يك پديده شايع است (سندرم پاهاي بي‌قرار) كه گفته مي‌شود اين بيماران هنگامي كه در بستر خوابيده‌اند يا اين‌كه در حالت نشسته هستند ، دچار احساس ناراحتي در پاهايشان مي‌شوند كه با حركت دائم پاها كاهش مي‌يابد و اين علامت پيش‌آگهي شروع نوروپاتي محيطي است.
آمار نشان مي‌دهد نوروپاتي اورمي بيشتر در پاها ديده مي‌شود و خود را به صورت احساس سردي، سوزش شديد و بي‌حسي پاها نشان مي‌دهد.گاهي نيز علائم به صورت حركتي است كه در اين نوع از نوروپاتي‌ها، با درمان اورمي نظير دياليز يا پيوند كليه، بهبود حس مي‌شود.
گاهي نيز نوروپاتي‌هاي محيطي در اثر سموم، سرب، جيوه، آرسنيك، يا داروهايي همچون فنوباربيتال، كورتون‌ها و... به وجود مي‌آيند. دكتر فرجي با بيان اين مطلب ابراز مي‌كند؛ فقر تغذيه بخصوص در مورد ويتامين‌ها نيز موجب بروز نوروپاتي محيطي مي‌شود كه كمبود اين ويتامين‌ها بيشتر در افراد الكلي مزمن، بيماران داراي سندروم سوءجذب، فقر غذايي شديد، زنان شيرده، زنان حامله با استفراغ‌هاي شديد و ... ديده مي‌شود.
قابل ذكر است گاهي نوروپاتي‌هاي محيطي در اثر عفونت‌هايي نظير بيماري جذام، ديفتري، حصبه، بوتوليسم، سرطان‌ها، عدم كفايت خون‌رساني، بيماري‌هاي كلاژن نظير لوپوس و... به وجود مي‌آيند.
وي در پايان متذكر مي‌شود: در اين عارضه بهترين راه‌حل پيشگيري و درمان انواع نوروپاتي محيطي شامل تشخيص عامل و بيماري زمينه‌اي و درمان آن است.
[ شنبه هفتم دی ۱۳۸۷ ] [ 17:32 ] [ باباجون ] [ ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

امکانات وب